הטיפול במיגרנה ברפואה סינית

0
2434

מבוא

כאב ראש ומיגרנה הינם תופעות שכיחות ביותר באוכלוסיה. לחלק מהאנשים כאבים אלו הפכו לחלק בלתי נפרד משגרת החיים, לעתים מתוך השלמה עם המצב, אף אינם מיידעים את הגורם המטפל בהם. כ- 15% מהנשים סובלות ממיגרנה וכ- 6% מהגברים ובסה"כ בישראל ישנם 85000 איש הסובלים ממיגרנה קשה1. מלבד הסבל הכרוך בכאב כרוני ופגיעה באיכות החיים, כאבי ראש כרוניים מהווים נטל כלכלי לא מבוטל: ביקורי רופא, טיפול תרופתי, הוצאה על בירורי הדמיה וכן אובדן ימי עבודה. המצב בעולם אינו שונה בהרבה: אוכלוסיית הסובלים ממיגרנה באירופה עומדת על 50 מיליון איש ועלות ההוצאה לכלכלה הינה 10 מיליון יורו בשנה. בגרמניה, איגוד חברות הביטוח מקצה מימון למיליון טיפולי דיקור בשנה, שליש מהם לכאבי ראש.

רפואה סינית – מניעה וטיפול

נקודת החוזק העיקרית של הרפואה הסינית היא ביכולתה למנוע חולי ולטפל בבעיה קיימת בצורה יעילה, למרות שמנגנוני הפעולה של הדיקור הסיני אינם תמיד ברורים לחלוטין. נמצא כי סדרה של טיפולי דיקור יכולה למנוע כאבי ראש ומיגרנה אך בהחלט ניתן לטפל בזמן ההתקף ע"מ לשכך את הכאב. הדיקור הסיני הוא ללא תופעות לוואי, אינו סותר טיפול תרופתי כלשהו והוא מתאים לרוב האוכלוסייה: ילדים, מבוגרים, קשישים ואף נשים בהיריון. נקודת החולשה של שיטה זו היא שיש משקל נכבד לניסיון המטפל והאסטרטגיה הטיפולית אותה בחר לגבי יעילות והצלחת הטיפול. מכאן שהיכן שמטפל אחד נכשל, מטפל אחר עשוי להצליח עקב גישה טיפולית שונה (ואין זה אומר שאחד טוב יותר מהשני). נושא חשוב נוסף הינו בטיחות הטיפול: למרות החשש מהמפגש עם המחט, הטיפול בטוח ביותר בידיו של מטפל מיומן ולעיתים נדירות ישנן תופעות לוואי כגון כאב או עקצוץ מקומי החולף תוך מספר שעות. סקירה בנושא בטיחות הדיקור פורסמה במגזין היוקרתי Brithish Medical Journal ונמצא כי מתוך 30000 טיפול דיקור, נרשם שיעור נמוך של42 איש (0.14%) שסבלו מתופעות לוואי קלות שלא הצריכו טיפול רפואי2. ניתן לשלב טיפול בדיקור במקביל לטיפול תרופתי כלשהו או פיזיותרפיה. אני עובד באופן סדיר עם מספר רופאים מומחים מתחום הכאב וממליץ לערב וליידע את הרופא המטפל. הצלחת הטיפול בדיקור יכולה לבוא לידי ביטוי בהקטנת הצורך בשימוש במשככי כאבים, או אז יחליט הרופא על המשך הטיפול התרופתי.

כמה טיפולים

באופן כללי, יש להשלים סדרה של 10 טיפולי דיקור, בתדירות של 1-3 בשבוע. למשך הזמן בו סובלים מכאב ראש יש השפעה על מספר הטיפולים הנדרשים. כך למשל אדם הסובל מכאבי ראש מספר חודשים ידרשו כ- 5 טיפולים ע"מ להגיע לתוצאה טובה ואילו אדם הסובל שנים רבות מכאבי ראש יזדקק לסדרת טיפולים הכוללת 10 עד 30 טיפולים. אם סיום הסדרה יש לערוך מעת לעת טיפולי "תחזוק" נוספים ע"מ לשמר את המצב ולמניעת הישנות הכאב.

צמחי מרפא

מניסיוני, כדאי לשלב צמחי מרפא סיניים במקביל לטיפול בדיקור.

אחד הצמחים הנחקרים שהראו יעילות במניעה וטיפול של כאבי ראש מיגרניים הינו בן-חרצית (feverfew). למרות שמנגנון הפעולה אינו ברור לחלוטין, נמצא כי מיצוי של עלי הצמח מכיל פרתנוליד (parthenolide) בריכוז 1.7%. חומר זה מעורב במניעת ייצור חומרים גורמי דלקת המופרשים בגופנו בזמן התקף מיגרנה ובעל השפעה על תהליכי כיווץ והרפיה של כלי דם. בתכשירים המכילים מיצוי בן חרצית, ריכוז החומר הפעיל משתנה מיצרן ליצרן וחשוב לבדוק את "האותיות הקטנות" על גבי המוצר. בפועל, נהוג לשלב מספר צמחים ע"מ ליצור פורמולה יעילה יותר לטיפול בכאבי ראש ומיגרנה ולתופעות הנלוות אליהם. פורמולת צמחים סיניים יכול לתת מטפל ברפואה סינית וצמחי מרפא שהוכשר לכך.

מחקרים

בעשור האחרון נערכו מחקרים 3,4,5 רבים בדבר יעילות הדיקור הסיני למניעה וטיפול של כאבי ראש ומיגרנה. נמצא כי סדרה של 12 טיפול דיקור, משפיעה על כ-60-70% מאוכלוסיית הנבדקים, ומורידה בחצי את תדירות ועוצמת כאבי הראש. לטיפול אפקט ארוך טווח: תוצאות אלו נצפו עד 9 חודשים מתום סדרת הטיפולים. סקירה של 26 מחקרים בדיקור סיני שפורסמו מעלה כי "האקופונקטורה משפיעה על 60% מהמטופלים, הינה בטוחה בידיו של מטפל מיומן, יש לעודד מטופלים הסובלים מכאבי ראש לטפל בשיטה זו אך חשוב לערוך מחקרים נוספים על מנת להבין את עיקרון הפעולה" (Cochrain Review, issue 3, 2006)6 .

סיכום

דיקור סיני הינו כלי חשוב במניעה וטיפול של כאב. ישנה יעילות מוכחת לטיפול בכאבי ראש ומיגרנה. כלל מפתח להצלחת הטיפול הינו תיאום ציפיות המטופל והבנת מגבלות השיטה לצד הכרה במעלותיה: שיכוך כאב ראש כרוני אינו להטוט קסמים אלה מצריך השלמת סדרת טיפולים ע"מ להגיע לתוצאות הטובות ביותר לאורך זמן.

מניסיוני, קשה לרפא לחלוטין מיגרנה חריפה לחולים כרוניים הסובלים שנים רבות, אך בהחלט ניתן להוריד משמעותי את מספר ההתקפים, עוצמתם, ומשכם ובכך לשפר את איכות החיים ולהחזיר את השליטה בחייו של המטופל.

שיתוף

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here