סוגי מיינדפולנס

0
1928
סוגי מיינדפולנס

מודעות קשובה (באנגלית: Mindfulness) היא טכניקה שמשתמשים בה בהרבה תחומים בחיים. מהם התחומים שאפשר ליישם בהם טכניקות של מיינדפולנס? איך אפשר להגיע למצב של מיינדפולנס בחיים? הנה כמה סוגים של מיינדפולנס שכדאי לכם להכיר.

המילה מיינדפולנס מגיעה מעולם המושגים של הבודהיזם. היא דרך של המוח האנושי לחוות את העכשיו בצורה בלתי שיפוטית ומהנה יותר. מיינדפולנס עושה סדר בבלגן ובכאוטיות של דרך ההסתכלות של האדם על העולם שהוא חי בו. היא עוזרת לו להתמקד במצב הקיים, להתבונן פנימה אליו בצורה רגועה, שלווה, ומלאה יותר. לשחרר מהאגו שלו, ולהתחיל להסתכל על החיים שלו בציפייה ובסקרנות.

התחומים שאפשר ליישם בהם טכניקות של מיינדפולנס

תחום הפסיכותרפיה

מחקרים רבים הוכיחו את יעילותו של המיינדפולנס בתור טכניקה להפחתת מתחים בתחום הפסיכותרפי והרפואי. הטכניקה נוסתה על אנשים שסבלו מדיכאון, חרדה, מחלות. היא עזרה להם להתמודד עם הקשיים בחייהם, לשחרר את הסבל שהם עברו ולתרגל את ההתמקדות בעכשיו.

תחום הקוגניציה ההתנהגותית

עבודה על התהליכים המחשבתיים באמצעות טכניקת מדיטציה בשיטת מיינדפולנס לפי הבודהיזם. לפי הטכניקה הזאת, האדם צריך ללמוד לא להגיב בצורה אמוציונאלית חזקה למה שקורה לו בחיים וללמוד להיות מודע למה שהוא עובר מבלי לקטלג את החוויה כרעה, טובה, מתאימה או לא מתאימה. תגדיר לעצמך מהו המצב הרגשי שאתה נמצא בו ותהיה מרוכז ברגע שזה קורה לך.  תיקח אספקט אחד ממה שעובר עלייך ולהתמקד בו, למשל, אם מישהו מדבר איתך, להתרכז במילים שהוא אומר לך וללמוד לחסום את רעשי הרקע שמסביב.

תחום החינוך

המיינדפולנס מתחילה להיות מיושמת גם במסגרות חינוכיות רבות – מהגן ועד לחינוך הגבוה. זאת בגלל שגילו הטכניקה עוזרת במגוון דרכים:

  • תורמת להישגים האקדמיים – גורמת לתלמידים לחוות פחות בלקאאוטים ולהתרכז במשימה שלפניהם.
  • מורידה מתחים – עוזרת לתלמידים לפתח שיטות למידה יעילות יותר ומורידה מהם את הסטרס של הלימודים.
  • מעורבות חברתית – מיינדפולנס עוזרת לתלמידים להתייחס לאנשים אחרים בצורה מבינה וחומלת יותר.

תחום הבריאות

מעבר ליכולות של מיינדפולנס לשפר לכם את יכולות הלמידה והזיכרון, היא עוזרת לכם, למשל, לאכול בריא יותר ולרדת במשקל באמצעות שינוי צורת האכילה שלכם. אכילה איטית יותר, תוך כדי התעכבות על כל טעם ועל כל ביס תעזור לכם ליהנות יותר מחוויית האוכל וגם תגרום לגוף שלכם להבין שהוא שבע מהר יותר.

כמו כן, מיינדפולנס תעזור לכם במקרה של בעיות בריאות כרונית ושיפור המערכת החיסונית שלכם. זאת בשל הורדת הסטרס שקשור לבעיות הבריאותיות שלכם ועידוד המחשבות שלכם להתמודד בצורה חיובית יותר עם הבעיות הבריאותיות בחיים.

לסיכום, יש מקומות מסוימים בהם ניתן ללמוד איך לסגל לעצמכם את טכניקת המיינדפולנס. כדאי לכם לחקור יותר בעניין השיטה שיכולה להשפיע ולעזור לכם בהרבה היבטים בחיים.

בהצלחה!

שיתוף

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here