חמשת האלמנטים

0
3521

ילדים ואלמנטים עפי' הרפואה הסינית

טיפול וגידול ילדים עפי' אופיים ותכונותיהם המולדות.

כל ילד הוא עולם בפני עצמו, כל אדם הגיע לעולם עם חבילת תכונות אופי, אהבות, נטיות והעדפות משל עצמו, אף אחד אינו דומה לאחר.

איך נפתח את האינדבידואל הזה? איך נעצים אותו? איך ההורה יכול לזהות מהו טיבעו האמיתי והראשוני של הילד אותו הוא מגדל ואיתו הוא גדל? איך ההורה יכול להעצים את הילד, לפתוח בפניו את האפשרויות המתאימות לו ולתת לו את האפשרות להגיע לשיא מימוש הפוטנציאל שלו?איזה סוג מזון יזין אותו וישמר לו על האנרגיה הטבעית שלו?

לרפואה הסינית העתיקה יש תשובות מאד מדויקות. כאשר נכיר ונבין את הסוג טיפוס שלנו נוכל לדעת מה מתאים לנו, מה יאזן אותנו ומה יבנה אותנו.

האלמנטים

הרפואה הסינית מושתת על פילוסופית חמשת האלמנטים.

כל אדם מורכב מחמישה מופעים אשר נותנים לנו את הכוח שלו לעשייה, ללמידה, להבנת דברים,להתנהלות שלנו בחיים ולבריאותינו. אנחנו מורכבים מחמשת האלמנטים אבל, תמיד אלמנט אחד הוא יהיה הדומיננטי ביותר וישלוט באופיינו ובפועלנו בחיים. לכל אלמנט יש את האפיונים המדויקים משלו:

אלמנט העץ

אלמנט העץ מאופיין עם תקופת האביב, תקופה של התחדשות, נביטה, התעוררות חזקה ודינאמיות של הטבע, תקופה שכל מה שהיה רדום מתחת לקרקע כל החורף, מתעורר ברוב הדר.

זהו טיפוס העץ. טיפוס שאפתן, העשייה והאינטנסיביות שבעשייה מניעות אותו, יוזם, מוביל, מנהיג, כריזמטי, אסרטיבי, נוטה לצבור כעסים ותסכולים, טיפוס שמתכן דברים מראש ומאד מתוסכל וכעוס אם לא יוצאים לפועל, אוהב ספורט,תנועתי כשם שענפי העץ בתנועה מתמדת, לוקח סיכונים, מבנה גופו ארוך, גבוהה, בעל גידים ברורים, תווי פניו מעט מחודדים, סנטרו מודגש ואף יכול להיות מרובע, עניו חודרות ומבטו מפוקס, הוא יודע בדיוק מה הוא רוצה, מה הן תוכניותיו ואיך יפעל כדי לממשן.גון עור פניו עם נטייה לאדמדמות .יש לו אמביציה ומוטיבציה גבוהות להגשים את עצמו ולתת לעולם מפועלו. העץ מאופיין עם התפתחותו וצמיחתו המתמידים. כך הם טיפוסי העץ אוהבי למידה מכל סוג הגורמת להם לתנועה והעשרה בלתי פסקות. טיפוסי העץ יהיו בעלי נטיות יצירתיות, שירטוט, ציור, תפקידי הנהגה אפילו צבאיים, תפקידים הדורשים יכולת תכנון וניהול, כריזמה והובלה. האמנים שבהם יהיו בעלי עשייה רוחנית יצירתית ואומנותית אך עם פרקטיקה וחשיבה מדויקת. כשם שענפי העץ שואפים למעלה ומתפשטים ללא הפסקה אך, שורשיו חזקים ואיתנים עמוק באדמה.

הרגש של אלמנט העץ הוא כעס, פריצה, תסכול.

אדם שהוא אלמנט עץ מאוזן ימנף את האנרגיה החזקה שיש לו לעשייה ופריצה, אך כאשר יצא מאיזון ירגיש כעס והתפרצות, תסכול ,החמצה והעשייה שלו תהיה לא ברורה וללא כיוון.

הטעם הקשור לכבד הוא חמוץ, טעם בעל איכות מכווצת בחוזקה אשר הטבע משתמש בה למירכוז האנרגיה לצורך הפריצה החזקה הנדרשת.

צבע אלמנט העץ הוא ירוק, המאפיין את הרעננות וההתחדשות של הטבע בתקופת האביב.

ביטוי בריאותי- אבריו של אלמנט העץ הם הכבד וכיס המרה. תנועתו של הכבד מתפשטת בכל הגוף, הוא אחראי ליצור זרימת צ'י (אנרגיה חלקה). כאשר הוא יוצא מאיזון תנועתו תהיה חזקה כלפי מעלה לכן, לטיפוס שהוא עץ ייתכנו סימפטומים של בעיות עניים- דלקות, יובש, גרד בעניים, מיגרנות וכאבי ראש, עליית לחץ דם, בעיות בנשימה, בעיות בעיכול- קושי ביציאות המלווה בכאב, שלשול ועצירות לסירוגין, כאבי בטן על רקע מבחנים,לחץ,התרגשות ועוד.

אלמנט האש

אם אפיון אלמנט העץ הוא הרך הנולד, הנבט הרענן שזה עתה בקע מהאדמה הרי, אפיון האש הוא נק' השיא- הבגרות, הבשלות, הפרי הבשל שנוצר על העץ בעונתו, אותו פרי שאוכלים אותו ומרגישים את העסיסיות שלו, את המיצים המזינים ואת הטעם של החיים. האש מאופיינת כנקודת השיא, שיא הבגרות, שיא הבשלות, תקופת הקיץ.

זהו טיפוס האש, הוא תזזיתי, שמח, צוהל, חברותי, מוקף בחברויות ובאהבה, אוהב את ההתאהבות, מחפש את החום, החיבוק, הריגושים, טיפוס של נתינה והענקה, חם ואוהב לאהוב. החיים קלים בשבילו, מחייכים לו ומזמינים. אין לו עכבות או דעות ברורות ומוצקות, הוא זורם, חי וטוב לב עם מה שיש. בעלי מודעות גבוהה, תודעה ברורה וצלולה, כיוונם ברור להם ומשיגים אותו בשמחה ואהבה. שאיפותיו נטיותיו יהיו איפה שיש קהל, אהבה, מחיאות כפיים ועידוד, אוהבי במה, אוהבי מוסיקה, חברה, שירה. גם טיפוס האש הוא טיפוס מוביל אבל, מהסוג שסוחף אחריו בלהט אנשים, באמונה עיוורת, אנשים מתאהבים בו ומאמינים לו גם אם אין בסיס מוצק לרעיונותיו. מבנה גופו ממוצע, רזה, ראשו קטן, סנטרו שפיצי ומחודד, חיוך נסוך על שפתיו, דיבורו קל, שוטף וקולח, צבע עורו ופניו יהיה עם נטייה לאדמדמות. טיפוסי האש יהיו בעלי נטייה לאומנות, מוסיקה, יצירה, עבודה עם קהל, טיפול באנשים, בעלי נטיות לתקשור עם עולמות גבוהים, מארגני אירועים ומסיבות, בדרנים, שחקנים ובכלל מקצועות הבמה, נואמים גדולים, פוליטיקאים.

הרגש המאפיין את אלמנט האש הוא השמחה, ההתלקחות. טיפוס אש שאינו מאוזן יכול להיות אחד שצוחק מכל דבר , מדבר יותר מידי ולעיתים ללא קשר לנושא ואם חוסר איזונו גדול ומגיע לקוטביות השנייה, ימצא את עצמו ללא חברים, בודד ועצוב.

הטעם השייך לאלמנט האש הוא הטעם המר, זהו הטעם של השריפה שהאש יוצרת.

הצבע השייך לאלמנט האש הוא אדום המאפיין את השמחה ואת האש עצמה.

אלמנט האדמה

האדמה מאפיינת עפי' מעגל האלמנטים את הבגרות המאוחרת יותר, את ההורות, ההנאה מהילדים שנולדו וגידולם. לאלמנט האדמה אין תקופה אחת המשויכת אליו אלא, כל תקופות המעבר. אלמנט האדמה אליו שייכים הטחול והקיבה, אחראי לתמוך בגוף ולסייע לו לעבור את תקופות המעבר שאינן יציבות, ביציבות ובבריאות. עוד איבר חשוב המסמל את אלמנט האדמה הוא הרחם. שורש הנתינה, מקור החיים וההזנה שלנו, ממנו יצאנו והתפתחנו. המצרים הקדמונים יכלו לקרוא את כל חיי הולד מהשליה שלו, זהו המקור לחיינו.

וזה יהיה טיפוס אדמה, טיפוס המאפיין יציבות, הכלה, "אמא אדמה", טיפוס של נתינה, בדרך-כלל נראה אותו סובב סביב דאגה לאוכל, דאגה לילדים, אדם בעל יכולת אמפטיה וחמלה רבה, נתינה ללא תנאי. מבנה גופו בדרך-כלל יהיה רחב כתפיים, עב-בשר, נטייה למלאות והשמנה, תהיה לו נטייה לצבירת לחות ונוזלים ממש כמו אדמה פוריה. גון עורו יהיה בעל נטייה לצהבהבות, כפות ידיו ורגליו יהיו רחבות, תנועתו איטית ומעט כבדה. בדרך-כלל נראה אותם עובדי אדמה, חקלאים, עוסקים בנדל"ן, גננות, עקרות בית, טבחים,אופים, מטפלים בתחומים שונים, מאמנים אישיים, מקימי ארגוני תמיכה ודאגה לזולת. במצב מאוזן יהיה זה טיפוס עליו נשענים, אליו באים להתייעצויות על החיים, תמיד תהיה לו ראייה רציונאלית ורגשית יחד, הוא הטיפוס שתומך ומייצב בזמנים קשים, במעברים, בצמתים בחיים, הוא האדם שיוכל לתת הלוואות כספיות, תמיד יהיה מקורקע ומחובר לאדמה, לשורשים שלו. בחוסר איזון יהיה זה אדם כבד תנועה, בעל משקל רב שעלול אף לסכן את חייו, אדם שצבר נוזלים רבים וליחה מרובה בגופו, תלותי, חסר ביטחון, ללא יכולת נתינה וחמלה לא לעצמו ולא לזולת, "דביק" – כזה שיבוא לביתך ולא יעזבו שעות רבות.

הרגש השייך לאדמה הוא דאגה וחמלה, אמפטיה. באיזון יהיה זה אדם של נתינה וחמלה ובחוסר איזון יהפך לתלותי, אגואיסט, אדיש לחברה או אובססיבי בדאגתו, מתנהג עם דעותיו ורעיונותיו בקדחתנות ולא מרפה ולא משחרר.

הטעם של אלמנט האדמה הוא מתוק כמו הגידולים שיוצאים ממנה. הרבה פעמים כשלאדם יש נטייה חזקה לטעם זה סביר להניח שאלמנט האדמה אצלו לא מאוזן.

צבע אלמנט האדמה הוא צהוב-חום כצבע האדמה עצמה.

אלמנט המתכת

המתכת מאפיינת על-פי מעגל האלמנטים את ההזדקנות וההתכנסות, הצמצום, תקופת הסתיו. גם ביהדות תקופה זו מאפיינת את הצמצום ע"י צום יום הכיפור, חשבון הנפש, היטהרות וניקיון החטאים שלנו. תקופת המתכת זהו שלב השלכת, נשירת העלים והפירות מהעצים והרקבתם על הקרקע. המתכת מאפיינת ניקיון, זכות וטוהר. אלמנט המתכת בגוף נותן את האפשרות לשחרר דברים, להיטהר, לעשות "let go" ולא להכניס ללב כל דבר, נותן את היכולת לגבולות טובים ובריאים לרגש ולנפש. המתכת נותנת גם את יכולת ההתכנסות. הריאות והמעי הגס הם איברי המתכת. המעי הגס הוא המטהר והמנקה והריאות הן המתכנסות והנותנות הגנה לבית החזה וללב.

אלמנט המתכת גם מאפיין את יכולת ההתבוננות פנימה, יכולת התובנה שלו גבוהה וממנה מגיעה הביקורת והדעתנות.

טיפוס מתכת מאוזן יהיה אדם מכובד, בעל אגו (לא חייב להיות שלילי) ופסון משלו, גבולותיו יהיו ברורים בכל התחומים: יודע בדיוק מה הוא אוהב, מהן מטרותיו, לאן רוצה הגיע, היכן רוצה לגור, ביתו יהיה מסודר להפליא ונקי, העיצוב של הבית יהיה עם קוים נקיים וחדים בגוונים אפרפרים\לבנים. במסגרת הגבולות שלו יש לו יכולת לשים גדר וגבול מסביב רגש שאינו רוצה בו ולא להכניסו פנימה לתודעתו. הוא שולט שליטה בריאה ומלאה בנפשו וברגשותיו.טיפוס בעל משמעת יוצאת דופן, החלטי, חד, קר, בעל דעות ברורות ומוגדרות, בעל ביקורת עצמית וסביבתית קשה, נטייה לשחצנות ויהירות. מבנה גופו יהיה חד, בד"כ ארוך, פניו יהיו מחודדות, עיניו קרות ובוחנות, אפו יהיה שפיצי וישר, טיפוס המשרה ביטחון וחכמה. אדם אסטטי, נקי, בעל חשיבה בריאה וממוקדת. בחוסר איזון יהיה זה אדם חסר בית, הומלס, ללא כסף ואפילו ללא חשבון בנק, אדם מוזנח, מלוכלך, ללא גבולות, ללא אגו וכבוד עצמי. יכול להיות נווד חסר כל, או לעסוק בתחומים המשפילים אותו ואת גופו. אדם עם קושי לשחרר רגשות, טראומות, או חוויות שעבר בחייו, עם נטייה ללקות בנפשו מעצם העובדה שאיבד את כל גבולותיו. בגלל יכולת ההתבוננות והחקירה המיוחדת של אלמנט זה, יכול לעסוק אדם מתכת בכתבי רוח ודת, הוגי דעות, פילוסופים, כספים, ראיית חשבון, אנשי היי-טק ומדע, מדענים, רופאים, קוסמטיקאיות, מבקרים למיניהם, מחנכים, מדריכים במקצועות שונים.

הרגש השייך לאלמנט המתכת הוא העצב, רגשות הנוסטלגיה, רגש השייך לעונת הסתיו, להתכנסות ולשקט שמגיע עימו. באיזון יהיה האדם בעל רגישות וגעגועים לתקופות הצעירות יותר בחייו אך, ידע מהר מאד לשים רגש זה במקומו ולהמשיך הלאה. בחוסר איזון יכול להיות אפילו ילדותי לנצח בגלל שלא משחרר את תקופת הצעירות ולא נותן מקום להתבגרות והזקנה.

הצבע המאפיין את אלמנט המתכת הוא לבן, הנותן את תחושת הניקיון, הטוהר והשלמות.

הטעם- הוא הטעם החריף שהוא מפזר ומיזע . הריאות השייכות לאלמנט זה עושות את תפקידן בזכות שתי תכונות אלה של פיזור החמצן בכל הגוף ומיזעות רעלים ופתוגנים החוצה.

אלמנט המים

אם העץ זאת הפריצה הראשונה של הנבט- הלידה, יציאה לאוויר העולם, האש מייצגת את הנערות והשובבות, האדמה את הבשלות והבגרות, המתכת את השלכת וכמעט לפני זקנה אזי- המים מאפיינים את ההזדקנות, את הסוף- לקראת מעגל חדש – לידה מחדש – לקראת אלמנט העץ. אלמנט המים מזוהה עם החורף.

למים פנים רבות, מצד אחד שקטים ועמוקים, מצד שני סוערים וגועשים, יכולים להיות נעימים ומצד שני בעקביות יכולים להרוס סלע ולשנות את פני השטח. עיקרון זה הוא עיקרון הדואליות של המים. האיבר השייך למים הוא הכליות שגם הן בנויות משני חלקים.

כך גם טיפוס המים בעל פנים רבות, מצד אחד הוא נמצא בעולם שלו, במין בועה שקטה משלו ומצד שני יכול להשתנות על-פי הסביבה בה הוא נמצא ולהתאים את עצמו התאמה יוצאת דופן לסיטואציה, ממש כמו מים שמקבלים את הצורה של כל כלי בו הם שרויים. הוא יכול להיות טיפוס חד-משמעי והחלטי, וכמו שמים "יחליטו" לחצוב בסלע כך, הוא יבחר מטרה ובהתמדה עיקשת צעד אחר צעד ישיג אותה. מצד שני, יכול להיות טיפוס חסר החלטה וכיוון ולהתפזר לכל עבר ממש כמו המים שנכנסים לכל פתח אפשרי. בכל מקרה, כמעט תמיד יאופיין טיפוס מים באנרגיה עדינה, נעימה, שקטה, בעל מבנה גוף עגלגל, תווי פנים עגולים ונעימים, כפות ידיים רכות ויפות. עגון עורו יהיה לרב בהיר נוטה לחיוור ונעים למגע. מסביב לעיניו ייראו עיגולים כהים. תנועתו תהיה זורמת ורכה, טיפוס סתגלן, בעל יכולות למידה מעמיקות, חכמת חיים רבה הנובעת מההתעמקות שלו בכל נושא בחיים.

הרגש השייך לאלמנט המים הוא הפחד. אנשים שידברו המון על המוות, המוות יעסיק אותם בחיים גם אם זה נאמר בצחוק או מתרחש בתת-מודע. הפחדים שילוו טיפוסי מים יהיו פחדים הקשורים למוות. הקול השייך למים הוא הבכי.

הצבע המאפיין טיפוס מים הוא הצבע הכחול עמוק או שחור, מאפיין את העומק של טיפוסי המים שאצלם כל דבר נעשה תוך התכוננות רבה ובעומק רב.

הטעם המאפיין את המים הוא הטעם המלוח, כמו הדמעות המלוחות היורדות מהעניים.

האלמנטים בנויים ממעגל ההזנה ומעגל הבקרה.

מעגל הבקרה:

אלמנט המים מבוקר ע"י האש והאדמה

אלמנט המתכת מבוקר ע"י העץ והאש

אלמנט האדמה מבוקר ע"י העץ והמים

אלמנט האש מבוקר ע"י המתכת והמים

אלמנט העץ מבוקר ע"י האדמה והמתכת.

מעגל ההזנה-

אלמנט המים מוזן ע"י המתכת ובונה את העץ.

אלמנט העץ מוזן ע"י המים ובונה את האש.

אלמנט האש מוזן ע"י העץ ובונה את האדמה.

אלמנט האדמה מוזן ע"י האש ובונה את המתכת.

אלמנט המתכת מוזן ע"י האדמה ובונה את המים.

על-פי סדר זה כל תכונה, התנהלות, תגובה או תקופה בחיינו יכולה לעבור שיונוי והתמרה. כך לדוגמא ילד שאלמנט העץ שלו דומיננטי ונמצא בתקופה של כעסים ותסכולים, פעולות שונות הקשורות לאלמנט האדמה יאזנו אותו ויתמירו את התגובות למקום חיובי. כמו: התעסקות עם חימר, בישול, מזונות שמחזקים את האדמה, חיבוק ואהבה של אמא (אמא אדמה) וכו,..

כך לגבי כל אחד מהאלמנטים.

שיתוף

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here